Akpabio announces change of Senate committees Chairmen, vice-Chairmen

Senate President, Sen. Godswill Akpabio
Senate President, Sen. Godswill Akpabio

By JACOB KUIBEKA, Abuja –

President of the Senate, Godswill Akpabio, has  reshuffled the leadership of some of its standing committees of the Upper Chamber of the 10th National Assembly.

The  shake-up, announced by the President of the Senate on Tuesday,  affects 28 committees of the Senate.

The announcement, made by Akpabio shortly after the appointment of the new leadership of the minority caucus of the Senate, came three months after the composition of the 72  standing committees and appointment of their Chairmen and Vice Chairmen in August.

The full list of the new committee leaders:

1. Steel – Patrick Udubueze (Chairman), Natasha Akpoti-Uduaghan (Vice – Chairman)

2. Tourism – Shuaibu Isa Lau, Ireti Kingigbe (Vice-Chairman)

3. Inter-Parliamentary Affairs – Jimoh Ibrahim (Chairman)

4. State and Local Government Affairs – Binos Yaroe (Chairman), Francis Fadahunsi (Vice Chairman)

5. National Atomic and Nuclear Energy – Sahabi Alhaji Yau (Chairman), Mustapha Khalid Ibrahim (Vice Chairman)

6. Youth and Community Engagement – Yemi Adaramodu (Chairman)

7. Sport Development – Kawu Sumaila (Chairman), Ned Nwoko (Vice Chairman)

8. Niger Delta Affairs – Babajide Ipinsagba (Chairman), Rev. Amos Kumai Yohanna (Vice Chairman)

9. Art, Culture and Creative Economy – Onawo Ogoshi (Chairman), Okechukwu Ezea (Vice Chairman)

10. Defence – Joel Onowakpo (Vice Chairman)

11. Petroleum Downstream – Ifeanyi Ubah (Chairman), Babajide Ipinsagba (Vice Chairman)

12. Solid Minerals Development – Sampson Ekong (Chairman)

13. Niger Delta Amendment Development Commission -Osita Ngwu (Vice Chairman)

14. Establishment and Public Services – Sunday Marshall Katung (Vice Chairman)

15. Housing – (Chairman) Aminu Tambuwal, Victor Umeh (Vice Chairman).

16. Army – (Vice Chairman) Syrial Fasuyi

17. Water Resources – (Vice Chairman) Kenneth Eze

18. Industries- (Vice Chairman) Isa Shuiabu Lau

19. National Planning and Economic Affairs- (Vice Chairman)Colonel Owolo Rtd.

20. Navy – (Vice Chairman) Nasir Zango Daura

21. Social Welfare and poverty alleviation – (Chairman) Idiat Oluranti Adebule.

22. Public Affairs and Public Procurement – (Vice Chairman) Haruna Amanu

23. Committee on Local Content – (Chairman) Natasha Akpoti-Uduaghan

24. FCT Area Councils – (Chairman) Jim Kuta (Vice Chairman) Saliu Mustapha

25. Sustainable Development Growth – (Chairman) Muhammed Goje (Vice Chairman) – Patrick Ndubueze

26. Higher Institutions – (Vice Chairman) Abba Moro

27. Drugs and Narcotics – (Vice Chairman) Umar Sodiq

28. Works – (Vice Chairman) Mpigi Barnada

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*